Nie ma wody nie ma życia. To wie każdy, dlatego trzeba zadbać o to żeby zwierzęta, które hodujemy dostawały wystarczającą ilość wody. Woda odpowiada na wiele funkcji w naszym organizmie jest rozpuszczalnikiem, transporterem substancji odżywczych czy usuwa z organizmu szkodliwe substancje.
Wiele osób, które posiadają było bagatelizuje ich napojenie, a niedobór wody powoduje pogorszenie apetytu, obniżenie mleczności, przyrostów masy. W przypadku krów mlecznych brak wody to spadek wydajności nawet o kilkadziesiąt procent.
Ile wody pije krowa?
Krowa pije około dziesięciu razy na dobę. W pierwszej godzinie po wydojeniu wypija nawet 50% swojego całodziennego zapotrzebowania na wodę. Może to być pięć litrów na minutę, a może to być nawet kilkanaście litrów. To ile krowa pije wody zależne jest od masy ciała, poziomu mleka, suchej masy, temperatury czy wilgotności. Na jeden kilogram masy krowa pobiera do 6 litrów wody. Krowa w ciągu jednej doby może wypijać nawet 120 litrów wody.
Jak montować poidła?
Bardzo ważne jest to, w jakim miejscu montuje się poidła. Krowy muszą mieć dostęp do picia, kiedy jedzą. Najlepiej żeby to były poidła znajdujące się pod żłobem. Poidła mogą znajdować się również poza halą i blisko wyjścia z hali. W przypadku wolnostanowiskowych obór jedno poidło przypadać na dwadzieścia krów.
Jaka temperaturą wody?
Nie powinna być niższa niż 10 stopni Celsjusza, ale też nie wyższa jak 17 stopni. Woda ma działać na zwierzę w sposób pobudzający i orzeźwiający. Jakość podawanej wody powinna spełniać te same normy, co woda podawana nam.
Pojenie bydła zimą
Obory nieogrzewane, ale o bardzo dużej powierzchni są zimne. To oznacza, że woda, która jest przeznaczona dla zwierząt również będzie bardzo zimna. Poidła, która kupujemy powinny spełniać ścisłe określone normy. Muszą one być odporne na uszkodzenia mechaniczne, w przypadku poidła metalowego powinno ono być odporne na korozję, a tworzywa sztuczne powinny być całkowicie bezpieczne dla zwierząt.
Poidła, które nie zamarzają
Zamarznięta woda czy bardzo zimna to nie jest dobre rozwiązanie. Na rynku są dostępne poidła, które mają specjalną izolację, a nawet takie, które są podgrzewane.
Poidła izolowane wytrzymują do -30 stopni Celsjusza, zbudowane są z tworzywa sztucznego, a ich ścianki wyłożone są pianką poliuretanową.
Można również kupić poidła z zaworem przelewowym, który pozwala powrócić niewypitej wodzie do rurociągu. W miejsce w takim poidle nigdy nie ma wody, pojawia się ona tylko w momencie korzystania z niego przez zwierzę.
Poidła podgrzewane to idealne rozwiązanie. Trzeba jednak mieć dostęp do energii elektrycznej. Poidła mają termostat wraz z grzałką.
Poza tym, że trzeba będzie dobrać odpowiednie poidła warto również pomyśleć o tym, w jaki sposób zabezpieczyć instalację wodociągową. Jeśli rury biegną na wierzchu trzeba będzie je dobrze ocieplić. Jeśli to nie pomoże to konieczne będzie włączenie pompy obiegowej, która będzie wymuszała stały ruch wody w instalacji wodociągowej. Lepiej poprowadzić rury pod posadzką.