You are here: Home » Rodzaje poideł » Wszystko o poidłach w rolnictwie

Wszystko o poidłach w rolnictwie

krowu

Zwierzęta hodowlane potrzebują bardzo dużej ilości wody. Zwłaszcza, jeśli są to krowy mleczne, które potrzebują nawet do stu litrów wody na dobę. Wodę doprowadza się za pomocą specjalnych poideł. Muszą one być dobrane w odpowiedni sposób tak żeby pasowały do potrzeb zwierzęcia oraz do jego budowy.  Zwierzę musi pobierać tyle wody ile chce i musi takie poidło nie wpływać na problemy w poruszaniu się po zagrodzie czy boksie. Bardzo ważna jest wysokość ustawienia poidła.

Rodzaje poideł

Dla krów najczęściej wybiera się poidła jednokomorowe, ale można również wybrać poidła wannowe z zaworem pływakowym, które można w łatwy sposób opróżnić z brudnej wody. W okresie zimowym dobrym rozwiązaniem jest stosować poidła podgrzewane albo izolowane. Poidła montuje się na ścianie budynku albo mogą one być wolnostojące. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakup poideł łąkowych, które będą wykorzystywane na pastwiskach.

Jakie mają zalety?

– wanna, w której znajduje się woda jest wykonana ze stali kwasoodpornej,
– specjalny mechanizm obrotowy wpływa na szybkość czyszczenia poidła,
– zawór pływakowy pilnuje stałego poziomu wody,
– poidło można zamontować również na budynku,
– nogi są zabezpieczone antykorozyjnie poprzez ocynk ogniowy,
– grupa poideł ma również specjalne zawory zapobiegające zamarzaniu wody.

konie6

Poidła przeznaczone dla koni

Poidła uniwersalne stosuje się dla koni w stadninach. Jeśli stadnina jest dobrze przygotowana to posiada bardzo dobrze przygotowany system poideł.
Poidła miskowe z językiem zrobione z blachy nierdzewnej. Misa jest wykonana z żeliwa.  Jest to bardzo solidne poidło, które idealnie nadaje się do stadniny. Odlew jest pokryty warstwą farby, która jest nakładana proszkowo. Woda doprowadzana jest poprzez średnice półcalową z góry albo od dołu. Język jest wykonany z blachy kwasowej.
Jest to najbardziej popularne ze wszystkich poideł i najchętniej kupowane w całym kraju. Ma sprawdzoną konstrukcję oraz można kupić bardzo tanie części zamienne.

Poidła dla kozy i owcy

Oferta obejmuje poidła, ale również butelki oraz wiaderka dla jagniąt i koźląt.
Warto zastosować poidło zbiornikowe o pojemności 30 litrów. Woda uzupełnia się na zasadzie różnicy ciśnień.
W skład wybranego zestawu wchodzą:
– zbiornik 30 l + zawór
– miska wykonana ze stali nierdzewnej,
– komplet wężyków i rurka ochronna,
– uchwyt do mocowania,
– 2 kołki rozporowe.
Zbiornik, w którym znajduje się woda wykonany został z ocynkowanej stali, bo oznacza, że jest on bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale również na czynniki atmosferyczne.  Nie ma znaczenia czy to deszcz, wysoka czy niska temperatura to korozja nigdy nie dopadnie tego poidła. Miska jest ze stali nierdzewnej, co oznacza, że będzie bardzo, ale to bardzo trwała. Jej średnica to 25 cm przy głębokości 10 cm.
Poidło dla kóz i owiec działa w prosty sposób. W górnej części jest otwór, przez który doprowadzana jest woda. Otwór jest zamykany szczelnym zaworem.  Poziom wody jest uzupełniany na zasadzie różnicy ciśnień.
Poidełko jest łatwe w montażu bardzo stabilne, można je przemywać środkami chemicznymi.

Artur

Witam wszystkich, mam na imię Artur i jestem wielkim pasjonatem rolnictwa. Swojego bloga założyłem z myślą o osobach, które posiadają gospodarstwo domowe i hodują zwierzęta. Na moim blogu znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju poideł a także ciekawostki dotyczące ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*