You are here: Home » Poidła wannowe » Jakie poidło na pastwisko?

Jakie poidło na pastwisko?

pastwisk
Krowy, które znajdują się na pastwisku, mimo że mają świeżą trawę to potrzebują również wody. Jedną z metod dostarczania wody jest zamontowywanie specjalnego poidła pastwiskowego.

Kiedy jest gorąco wysokowydajne krowy potrzebują bardzo dużo wody. Może to być nawet sto litrów na dobę. Jeśli bydło nie dostanie wystarczającej ilości wody to będzie oznaczało zmniejszenie produkcji mleka, a nawet problemy zdrowotne. Mamy wiele sposobów, dzięki którym możemy dostarczyć krowom wodę na pastwisko. Bardzo dobrym pomysłem jest zamontowanie poidła automatycznego.

Warto zadbać o to żeby poidło miało zasilanie w wodę bezpośrednio z gospodarstwa. Nie trzeba wtedy specjalnie wody dowozić i dolewać. Minusem na pewno jest to, że w przypadku takiej automatycznej instalacji trzeba ograniczać odległość pomiędzy pastwiskiem, a oborą, bo instalacja będzie dość kosztowna.

Zakup poidła pastwiskowego też nie jest tani, ale jeśli zwierzęta mają dostawać wodę to nie ma innego wyjścia. Z urządzenia mogą korzystać maksymalnie cztery krowy i takie poidło kosztuje kilkaset złotych. Nieco większe to już wydatek od tysiąca złotych w górę.
Można postarać się ograniczać wydatki. Dobrym przykładem będzie zamontowanie automatycznego małego poidła z zaworem wewnątrz większego zbiornika. Może to być dla przykładu wanna. To oznacza, że o wiele więcej zwierząt może na raz korzystać z wody pitnej.

konie5
Trzeba pamiętać o tym, że każde poidło bez względu na to, jakie ono jest trzeba będzie systematycznie czyścić. Jeśli woda jest za brudna to pora ją upuścić i nalać świeżej. Jeśli zbiornik jest brudny to trzeba będzie go umyć.
Można zastosować również zbiornik mobilny i dolewać wodę, kiedy jest jej za mało. Najlepiej żeby ta odległość nie była większa jak 50 metrów.
Adaptacja urządzenia była bardzo opłacalna, dlatego warto nad takim rozwiązaniem się zastanowić.

Na pastwiskach korzysta się z poidła o większej pojemności jak dla przykładu poidło pastwiskowe, które pomieści 600 litrów wody.
To urządzanie bardzo dobrze spisuje się na pastwiskach i padokach. Wykonane zostało z najlepszej jakości polietylenu. Oznacza to, że jest bardzo odporne na warunki atmosferyczne oraz na promieniowanie UV.

W ścianach są specjalne przetłoczenia, które bardzo dobrze wpłynęły na sztywność konstrukcji. To oznacza, że jest ono teraz o wiele bardziej odporne na uszkodzenia. Krawędzie są zaokrąglone żeby można było łatwiej czyścić poidło, ale również po to żeby zwierzęta podczas picia nie kaleczyły się za mocno. Profil krawędzi został tak stworzony żeby zapobiegał wylewaniu wody podczas picia przez zwierzęta. Zawór pływakowy gwarantuje cały czas ten sam poziom wody. To oznacza, że nawet kilka krów może jednocześnie z niego korzystać. Duży korek spustowy pozwala na łatwiejsze czyszczenie zbiornika oraz wylewanie brudnej wody. Niska masa zbiornika ułatwia jego przenoszenie na okres zimowy do pomieszczenia.

Zalety:
– łatwa dostępność do wody,
– bardzo wytrzymała konstrukcja,
– ergonomiczny kształt,
– bardzo łatwe w czyszczeniu,
– łatwe w przewożeniu i przechowywaniu.

Artur

Witam wszystkich, mam na imię Artur i jestem wielkim pasjonatem rolnictwa. Swojego bloga założyłem z myślą o osobach, które posiadają gospodarstwo domowe i hodują zwierzęta. Na moim blogu znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju poideł a także ciekawostki dotyczące ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*