You are here: Home » Porady » Jakie poidło kupić na zimę?

Jakie poidło kupić na zimę?

konie

Zwierzęta, które mają stały dostęp do wody uzyskują o wiele lepsze wyniki produkcyjne. Jeśli tej ilości nie ma zapewnionej to nie są wstanie wystarczająco dużo jeść i cały proces zostanie zachwiany. Zapewnienie odpowiedniej ilości wody wymaga inwestycji w poidła oraz odpowiednie je umocowanie w zagrodzie. Zima to trudny czas dla ludzi, ale również dla zwierząt. Podczas mrozów temperatura spada i woda zaczyna zamarzać. Trzeba wtedy zastosować takie poidła, które będą odporne ma mrozy.

Jakie wybierać poidła?

Poidła, które idealni nadają się na zimę dzielimy na dwa typu: podgrzewane i izolowane.  Poidła izolowane działają podobnie jak termos pomiędzy ściankami zastosowano bardzo wydajną piankę poliuretanową, która nie pozwala dostawać się zimnu do środka. Całe poidło jest odsłonięte pokrywką z kulami, które zwierzę wciska, jeśli chce się napić wody. Do takich poideł można zaliczyć Thermolac GV firmy La Buvette. To poidło idealnie nadaje się na bardzo duże mrozy. Wytrzymuje nawet do -30 stopni. Woda wtedy ma maksymalnie 3-5 stopni Celsjusza.  Nie trzeba poidła zasilać prądem elektrycznym. To oznacza, że można je zamontować tam gdzie trudno jest nam prąd doprowadzić.

Poidła podgrzewane to drugi typ. Zasilane są prądem o mocy 24V. Ma wbudowaną specjalną grzałkę wraz z termostatem. Jeśli temperatura zaczyna gwałtowanie spadać to grzałka się automatycznie załącza i wyłącza, kiedy osiągnie odpowiednią temperaturę. Tego typu poidła dobrze spisują się w większych jak i mniejszych grupach zwierząt hodowlanych. Dobrym przykładem będzie tutaj poidło  Multi 220 ES  firmy La Buvette, które ma aż 22 cm długości i wyposażone jest w grzałki, które mają 80W. Idealnie nadaje się to urządzenie do obór wolnostojących.

Jeśli decydujemy się na poidła podgrzewane to sprawdzajmy dokładnie, z czego są zrobione oraz w jaki sposób zostały wykonane. Najbardziej odporne i trwałe są poidła wykonane ze stali nierdzewnej. Warto również sprawdzić czy poidło wewnątrz ma powierzchnię gładką i zaokrągloną. To wpływa na bezpieczeństwo zwierząt, które będą korzystały z poidła oraz będzie je o wiele łatwiej utrzymać w czystości.

kozy
Ważne informacje o poidłach stosowanych zimą

W przypadku poideł podgrzewanych zamontowany termostat działa od 3 stopni Celsjusza.  Woda tym samym nie zamarznie, a zwierzęta będą o wiele zdrowsze. Jeśli grzałka jest dobrze zamontowana i ma dużą moc to jest wstanie poradzić sobie nawet wtedy, kiedy zaczynają się bardzo duże mrozy.  To oznacza, że można ją montować nie tylko w samej oborze, ale również na zewnątrz. Plusem termostatu jest to, że nie trzeba zastanawiać się, do jakiej temperatury podgrzała się wody i czy już pora iść i wyłączyć urządzenie, które podgrzewa. Warto korzystać z bardzo dobrej jakości poideł, które gwarantują nam długie użytkowanie. Zwierzęta dostaną cieplejszą wodę i będą lepiej się rozwijały. Woda dla krów nie powinna mieć mniej jak dziesięć stopni, ale nie więcej jak siedemnaście. Wtedy mleka jest więcej i zwierzęta o wiele szybciej przybierają na masie.

Artur

Witam wszystkich, mam na imię Artur i jestem wielkim pasjonatem rolnictwa. Swojego bloga założyłem z myślą o osobach, które posiadają gospodarstwo domowe i hodują zwierzęta. Na moim blogu znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju poideł a także ciekawostki dotyczące ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*