You are here: Home » Rodzaje poideł » Rodzaje poideł

Rodzaje poideł

poidło4

Poidło na pastwiskach bardzo dobrze rozwiązują problemy z dostarczaniem wody pitnej dla zwierząt hodowlanych. Ciecz utrzymuje się samoczynnie na odpowiednim poziomie w zbiorniku. Nie trzeba dostarczać wtedy dodatkowej wody do zagród i na pastwiska. Poidła są dostępne w wielu rozmiarach mogą one mieć od 100 do nawet 900 litrów pojemności. Poidło w standardzie wyposażone jest w zawór pływakowy, który w bardzo dobry sposób reguluje poziome wody w zbiorniku. W zestawie są również specjalne szczypce umożliwiające przyłączenie węża zasilającego.

Poidła komorowe
Stosuje się je w zagrodach. Mają małą pojemność, ale są bardzo wydajne. Można je stosować dla pojedynczych sztuk bydła, a w przypadku zagród szeregowych przypadają dwie krowy na jedno poidło.

Poidła wannowe

Mają bardzo duże pojemności i idealnie sprawdzają się na pastwiskach. Korzystać z nich może na raz nawet kilka dużych krów. Konstrukcja wykonana jest solidnie przez zastosowanie polietylenu. To zapewnia duża wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i co ważne na warunki atmosferyczne.
Poidło wannowe zapewni zwierzęciu hodowlanemu stały dostęp do świeżej wody pitnej.  Jest to połączenie praktyczności z funkcjonalnością. Są tutaj minimalne straty oraz zachowanie czystości. Wykonane są z tworzyw sztucznych, które idealnie znoszą kontakt z bardzo silnymi zwierzętami.  Nie pękają, nie odkształcają się i nie tracą koloru. Są lekki i bardzo łatwe do podłączenia na miejscu.
Poidło powinno być czyste, dlatego do jego dezynfekcji można stosować znane nam środki z domu. W przypadku poideł wannowych są one przystosowane do korzystania z bieżącej wody wprost z wodociągu. Wewnątrz urządzenia znajduje się zawór pływakowy, który reguluje poziom wody. W razie potrzeby zawór się otwiera i napływa świeża woda. Nawet, jeśli ciśnienie wody jest niskie to zawór bardzo dobrze sobie radzi. Jest to idealny sposób na spełnienie zapotrzebowania krów na wodę pitną.

prosiak

Poidła miskowe

W oborze jest to najlepsze rozwiązanie. Są one przystosowane do szybkiego montażu na ścianie na odpowiedniej wysokości, która będzie dostępna dla zwierzęcia. Poidło łatwo utrzymać w czystości. Jest tam specjalny korek spustowy, który umożliwia mycie miski pod bieżącą wodą.  Mają one zawory pływakowe, ale również naciskowe, które podają wodę na rządzenie poprzez naciśnięcie języczka.

Poidła misowe zostały tak zaprojektowane żeby zajmowały jak najmniej miejsca w zagrodzie. Mają podawać wodę, ale nie utrudniać zwierzętom poruszania się.  Poidło nosowe przeznaczone jest dla zwierząt dużych krów oraz koni. Wystarczy ze zwierzę naciśnie pyskiem dźwignie zaworu, a woda od razu popłynie. Jest to bardzo ekonomiczne poidło, które minimalizuje straty wody. Bardzo dobrze spisuje się w boksach. Trzeba pamiętać o pojeniu zwierząt hodowlanych, bo wtedy będą one o wiele bardziej wydajne i co ważne odporne. Każde zwierzę ma ścisłe określone zapotrzebowanie na wodę, które waha się od kilku to kilkunastu litrów na dobę. Warto pilnować tych norm, bo wtedy będą najlepsze efekty.

Artur

Witam wszystkich, mam na imię Artur i jestem wielkim pasjonatem rolnictwa. Swojego bloga założyłem z myślą o osobach, które posiadają gospodarstwo domowe i hodują zwierzęta. Na moim blogu znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju poideł a także ciekawostki dotyczące ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*