You are here: Home » Porady » Jak kupić odpowiednie poidło dla bydła?

Jak kupić odpowiednie poidło dla bydła?

krowy pastwisko

Zapotrzebowanie na wodę bydła jest zależne od wieku, wydajności oraz składu pasz czy temperatury otoczenia.
Dobowe zapotrzebowanie na wodę zaczyna się od kilku litrów w przypadku cieląt to 130 litrów w przypadku krów wysokowydajnych. W przypadku cielaków wylicza się wodę w stosunku do masy ciała.

Poidło miskowe

Jest ono bardzo często stosowane w oborach uwięziowych.  Poidło powinno przypadać maksymalnie na dwie sztuki bydła. W oborach wielkogabarytowych maksymalnie na 12 sztuk była, miska ma pojemność od 1-3 litrów. Przepływ wody to od 1,5 do 20 litrów na minutę. Wszystko zależne jest od tego czy to cielak czy dorosła krowa. Jeśli przepływ będzie źle dospawany do potrzeb krowy to będzie ona miała niedobory wody. Krowa szybko zniechęci się do picia, jeśli woda leci za wolno.

Poidło miskowe z języczkiem

Takie poidła muszą być wykonane z bardzo dobrych materiałów. Głównie chodzi o to żeby były bardzo odporne na mechaniczne uszkodzenia. Bardzo często wykonywane są z takich materiałów jak żeliwo, tworzywa sztuczne, blacha nierdzewna. Krowa naciska specjalny języczek i woda zaczyna płynąć.
Bydło, które hodowane jest na mleko powinno mieć cały czas dostęp do wody. Im więcej jest wody tym krowy mają więcej mleka. Jeśli damy krowom tyle mleka ile potrzebują to w ciągu doby ich wydajność wzrośnie o 10-15% mleka. Przyrost masy może się zwiększyć nawet o 5%.
Co się dzieje, kiedy nie ma wystarczająco dużo wody?
– krowy mleczne nie dają dużo mleka,
– cielęta nie rosną,
– zwiększa się zużycie paszy,
– spada odporność,
– występują zaburzenia rozrodu.

poidło

Miska z zaworem pływakowym

Jest to żeliwna miska lub wykonana z odpornego tworzywa sztucznego. Woda uruchamiana jest przez zawór pływakowy. Można je montować na ścianie albo nawet na rurze.
Poidła z zaworek rurkowym
Można je spotkać u młodych osobników, które uczą się pić z poidła. Zwierzę dorywa nieświadomie zawód i woda przepływa. To pozwala na nauczenie się techniki pobierania wody. Wystarczy niewielkie nacisk żeby zawór zacząć pompować wodę.
Poidło zbiornikowe z zaworem pływakowym o dużej wydajności
W oborze wolnostojącej każda grupa zwierząt posiada 2 poidła komorowe. Na jedno poidło przypada maksymalnie 25 sztuk bydła mlecznego. Poidła wykonane są z bardzo wytrzymałego polietylenu, a krawędzi powinny być gładkie i wyprofilowane.

Poidło na pastwisku

Musi ono mieć bardzo dużą pojemność wody, która będzie na bieżąco uzupełniania. Może to być ciśnienie grawitacyjne albo urządzenia to automatycznego pobierania wody.

Poidła podgrzewane
Mają ok. 80W i są zasilane prądem 24V poprzez transformator. W obudowie znajduje się tuta, która doprowadza wodę tak żeby nie zamarzała. Jest termostat, który uruchamia grzałkę przy minimalnych temperaturach.
Poidła wykonane są z polietylenu. Można kupić poidła maskowe podgrzewane przeznaczone dla kilkunastu krów.

Poidła izolowane mają specjalne ścianki, które są bardzo dobrze wyizolowane. Jeśli mamy zwykłe poidła, a idzie sroga zima to trzeba o nie odpowiedni zadbać poprzez montaż specjalnych zaworów, które będą zabezpieczały wodę przez zamarzaniem.

Artur

Witam wszystkich, mam na imię Artur i jestem wielkim pasjonatem rolnictwa. Swojego bloga założyłem z myślą o osobach, które posiadają gospodarstwo domowe i hodują zwierzęta. Na moim blogu znajdziecie informacje dotyczące różnego rodzaju poideł a także ciekawostki dotyczące ich konserwacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*